kolmas elämä

Kokoelmavierailu: Reitzin säätiön kokoelmat

Osana Kolmas elämä – Seppo Fräntin kokoelmanäyttelyn tapahtumaohjelmistoa Taidekoti Kirpilä järjestää vierailuja eri taidekokoelmiin. Vierailut tarjoavat mahdollisuuden tarkastella keräilyn monimuotoisuutta sekä tutustua kokoelmien taustalla vaikuttaviin keräilijöihin ja instituutioihin.

Reitzin säätiön kokoelmissa ovat esillä Helsingin merkittävimpiin rakennuttajiin 1920–50-luvuilla kuuluneen Lauri Reitzin keräämät taide- ja antiikkiesinekokoelmat. Lauri Reitzin leski Maria Reitz säätiöi perheen omaisuuden testamenttimääräyksellään vuonna 1971. Reitzien koti Apollonkadulla avattiin yleisölle museona seuraavana vuonna.

Kieli: suomi
Paikka: Apollonkatu 23 B 64, 6. krs, 00100 Helsinki
Esteettömyys: esteellinen

Lisätiedot ja saapumisohjeet lähetetään ilmoittautuneille.

Kaikki vierailut ovat maksuttomia, mutta paikkoja on rajallisesti. Jos joudut perumaan, ilmoitathan siitä hyvissä ajoin, jotta paikka voidaan antaa seuraavalle. Ilmoittautuminen on avoinna tapahtumasivuilla 15.–30.9.2025.

Kuva: Katja Hagelstam

Ilmoittaudu: Kokoelmavierailu: Reitzin säätiön kokoelmat

Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.
Valitettavasti tapahtuma on loppuunvarattu / Unfortunately this event is fully booked
Tietojen käsittely(Pakollinen)
Hyväksyn, että antamani tiedot tallennetaan ja säilytetään tietosuojaselosteen mukaisesti.

Tapahtumat

Katso myös

Katso kaikki tapahtumat